Data wydania: 24 listopada 2021
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Znak
ISBN: 978-83-240-6333-8
Jasność czy ciemność – Ty wybierasz
Chyba każdy z nas miał kiedyś taką chwilę zwątpienia, w której wydawało mu się, że gorzej już być nie może. Taką, w której wszystko widział w czarnych barwach. Taką, w której czekał, aż to wszystko się skończy. Czy jednak po niej, w tym tunelu zwątpienia nie rozbłysło światło? A może dopiero przyjdzie na to pora?
Ksiądz Piotr Pawlukiewicz mówił tak, że jego słowa rozjaśniały mroki duszy. Zawsze trafiał w sedno problemu i tłumaczył w prosty sposób nawet najbardziej zawiłe sprawy, z jakimi się borykamy. Nie bał się poruszać trudnych tematów i zawsze wskazywał na Tego, który jest Światłem. Teraz, w nigdy wcześniej nie publikowanych konferencjach, mówi o oczekiwaniu i walce z ciemnością, która za wszelką cenę próbuje zwyciężyć w naszym życiu jasność. To, czy jej się uda zależy tylko od tego, czy jej na to pozwolimy.
Wielu ludzi straciło kontakt ze swoim sercem. Ich życie stało się kieratem – to muszę zrobić, tego nie muszę. Stało się równaniem matematycznym, które musimy rozwiązać. Znam wiele takich przypadków, że ludzie przestali cokolwiek odczuwać sercem, do wszystkiego podchodzą rozumowo – opłaca mi się czy nie opłaca. W ich sercach jednak coś się odzywa. Jakiś smutek, jakaś tęsknota. Teoria o Bogu i pojęcia z Nim związane nas nie zbawią. Nasze serce jest jak skarb na dnie studni zasypanej różnymi zardzewiałymi przedmiotami – naszymi poranieniami z przeszłości oraz teoriami o Bogu, które tkwią w naszej świadomości i zniekształcają nam Jego obraz. To one nie pozwalają nam dotrzeć do swojego prawdziwego „ja”.
– ks. Piotr Pawlukiewicz
Tematy poruszane w książce:
- Włącz światło, czyli jak radzić sobie 1 w chwilach zwątpienia?
- Najczęstsze błędy, które popełniają księża, czyli jak rozmawiać z wiernymi, którzy przeżywają kryzys?
- Być dobrym chrześcijaninem. Jak żyć w zgodzie 3 z samym sobą i Ewangelią?
- Dlaczego najłatwiej zatracić się, gdy w życiu dzieje się dobrze?
- Co znaczy, że „miłość jest czekaniem”?
- Dlaczego chrześcijanin powinien być spontaniczny?
- Dlaczego nie ma w nas przyzwolenia, żeby pewne rzeczy nazywać po imieniu?
- Co znaczy, że chrześcijanin powinien mieć własną pustynię?
- Każdy jest opowieścią. Dlaczego warto pamiętać, że za ludźmi stoi historia?
- Chrześcijaństwo jest „otwartością”. Jak otworzyć się na innych?
Cytat z książki: